Συμμετοχή στην αναβίωση της μέτρησης του Ερατοσθένη

Notice: Undefined property: stdClass::$numOfComments in /unitswww1/unitswww18/att-v/2gym-n-ionias/2gymnioa/public_html/autosch/joomla15/components/com_k2/views/item/view.html.php on line 264

Συμμετοχή στην αναβίωση της μέτρησης του Ερατοσθένη

Την Τρίτη 20 Μαρτίου 2018, το σχολείο μας, ανάμεσα σε περισσότερα από 850 άλλα σχολεία απ' όλη την Ελλάδα, συμμετείχε στην αναβίωση της ιστορικής μέτρησης του Ερατοσθένη. Η πρωτότυπη αυτή δράση πραγματοποιήθηκε για 3η συνεχή χρονιά και συνδιοργανώθηκε από τα Εργαστηριακά Κέντρα Φυσικών Επιστημών (Ε.Κ.Φ.Ε.) Σερρών, Πιερίας, Λακωνίας, Λέσβου και 1ο Ηρακλείου Κρήτης, με την υποστήριξη του Υπουργείου Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων και της Πανελλήνιας Ένωσης Υπεύθυνων Ε.Κ.Φ.Ε. (ΠΑΝΕΚΦΕ).

Την Τρίτη 20 Μαρτίου, περισσότεροι από 12000 μαθητές και 1500 εκπαιδευτικοί από 850 σχολεία της χώρας, την ώρα ακριβώς που μεσουρανούσε ο Ήλιος, με πολύ απλά μέσα, ακολούθησαν πιστά τα βήματα και τους συλλογισμούς του μεγάλου πανεπιστήμονα Ερατοσθένη, όπως έγιναν το 240 π.Χ.(!) Από τα Δίκαια του Έβρου μέχρι την Ιεράπετρα της Κρήτης και από το ακριτικό Καστελόριζο μέχρι το γραφικό νησί των Φαιάκων, το μεσημέρι της Δευτέρας 21 Μαρτίου, όλα τα συμμετέχοντα ελληνικά σχολεία αποτελούσαν μία ενιαία και μεγάλη σχολική τάξη. Οι μαθητές της τάξης αυτής, με την καθοδήγηση του δασκάλου Ερατοσθένη, κατόρθωσαν να υπολογίσουν την περιφέρεια της Γης με τρόπο εκπληκτικό και με σφάλμα ελάχιστο!

Οι σύγχρονοι "Γεω-μέτρες" μαθητές στερέωσαν κατακόρυφα ράβδους, μέτρησαν το ύψος τους και το μήκος της σκιάς τους και στη συνέχεια, με απλούς μαθηματικούς υπολογισμούς και με τη βοήθεια κατάλληλων εφαρμογών των Νέων Τεχνολογιών (Google Earth, SunCalc κ.ά.), υπολόγισαν την περιφέρεια και την ακτίνα της Γης. Υπεύθυνοι της δράσης οι εκπαιδευτικοί Ανθή Αποστολίδου, Δημήτριος - Νεκτάριος. Κοντόκωστας και Μαρία Κάτρη.