Η ιστορία μας

Notice: Undefined property: stdClass::$numOfComments in /unitswww1/unitswww18/att-v/2gym-n-ionias/2gymnioa/public_html/autosch/joomla15/components/com_k2/views/item/view.html.php on line 264

Η ιστορία μας

Το σχολείο μας ιδρύθηκε σαν εξατάξιο με τον τίτλο «Γυμνάσιο Θηλέων Ν. Ιωνίας» με το Β.Δ. 159/1962 ΦΕΚ42/15-03-1962 τ. Α΄. Έγινε τριτάξιο με τίτλο «Γυμνάσιο Θηλέων Ν. Ιωνίας» με το άρθρο 77 του Ν.309/1976 ΦΕΚ100/30-04-1976 τ. Α΄. Μετονομάστηκε σε 2ο Γυμνάσιο Ν. Ιωνίας με Υ.Α.Δ/28515/28-07-1979 ΦΕΚ 734/31-08-1979 τ. Β΄. Από το 1981 λειτουργεί στο σχολικό συγκρότημα  επί της οδού Κηφισού 2-4 στη συνοικία Ειρήνη.

Διαθέτει προαύλιο χώρο με εγκαταστάσεις μπάσκετ, βόλεϊ  στον οποίο χαλαρώνουν οι μαθητές στα διαλείμματα. Τα τελευταία χρόνια, ο Δήμος Ν. Ιωνίας, μας παραχωρεί το κλειστό γυμναστήριο για το μάθημα της Φυσικής αγωγής. Το κτίριο διαθέτει αρκετές αίθουσες για διδασκαλία, αίθουσα προβολών , αίθουσα εργαστηρίου φυσικών επιστημών, πληροφορικής και τεχνολογίας.

Οι πάσης φύσεως εκδηλώσεις μας -ομιλίες, διαλέξεις, θεατρικές και μουσικές εκδηλώσεις, καθώς  σχολικές γιορτές- γίνονται στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων.

Το σχολείο μας διαθέτει οργανωμένη βιβλιοθήκη, που χρησιμοποιείται από μαθητές και καθηγητές καθώς και για τη διεξαγωγή κάποιων μαθημάτων.

Το σχολείο μας συνεχίζει τη δραστηριότητά του και μετά τη λήξη του σχολικού ωραρίου, με τα καινοτόμα προγράμματα που εκπονούνται κάθε έτος(αγωγής υγείας, περιβαλλοντικά, πολιτιστικά, χορωδία κ.α),αποσπώντας θετικά σχόλια, κερδίζοντας βραβεία και διακρίσεις αλλά κυρίως, συμβάλλοντας στην ολόπλευρη ανάπτυξη των μαθητών.