Σχολικές γιορτές

Σχολικές γιορτές

Χριστουγεννιάτικη γιορτή 2016

Στις 23 Δεκεμβρίου 2016 έγινε, με τη συμμετοχή μαθητών απ? όλες τις τάξεις του Γυμνασίου, η Χριστουγεννιάτικη γιορτή.

Τη γενική επιμέλεια είχε η καθηγήτρια Τεχνολογίας κα Χριστίνα Λάμπρου, ενώ το φόντο της σκηνής φιλοτέχνησε ζωγραφικά ο καθηγητής Καλλιτεχνικών κος Δημήτρης Ευθυμίου.

Στο κύριο μέρος της γιορτής παρουσιάστηκαν δύο θεατρικά έργα:

*      «Τα Χριστούγεννα της κας Νικολέτας» με θέμα τη μεταστροφή και την προσαρμογή ακόμη και των δύστροπων και επιφυλακτικών ανθρώπων στο ?πνεύμα των Χριστουγέννων? και

*      Το έργο με τίτλο «Μία ξεχωριστή μέρα του μπαρμπα ? Πανώφ» με θέμα την αναζήτηση του νεογέννητου Χριστού μέσα από κάθε αγαθοεργία των ημερών των Χριστουγέννων.

Δείτε αποσπάσματα από τα θεατρικά στις εικόνες και το βίντεο που ακολουθούν.

Για το θεατρικό πατήστε εδώ

Η γιορτή της 25ης Μαρτίου

Το σχολείο μας και φέτος, με υπεύθυνο καθηγητή τον κο Γεωργουλόπουλο Κων/νο, γιόρτασε την επέτειο της 25ης Μαρτίου.

Παρουσιάστηκαν έργα τέχνης από φιλέλληνες καλλιτέχνες που αφορούν στην Επανάσταση του 1821, παράλληλα με ένα εκτενές και κατατοπιστικό χρονικό.

Ακούστηκαν ποιήματα Σολωμού, Βάρναλη, Ρήγα Φεραίου καθώς και δημοτική ποίηση κι όλα αυτά πλαισιωμένα με τη χορωδία και τη μικρή μας ορχήστρα.

Στη φετινή μας γιορτή δόθηκε ιδιαίτερη μνεία στο Γεώργιο Καραϊσκάκη, παρουσιάζοντας τη μονογραφία του και τη μεγάλη του συμβολή στον Απελευθερωτικό Αγώνα.

2015.jpg - 95.26 KB

Εκδήλωση Μνήμης για το Μπλόκο της Καλογρέζας!

Στην Καλογρέζα σαν περνάς

Ξέγνοιαστε εσύ διαβάτη,

Με ευλάβεια πρέπει να πατάς,

Γιατί σε τούτα τα ληθάρια,

Έπεσαν για τη λευτεριά

22 παλικάρια.

Στις  16 Μαρτίου  γιορτάστηκε στο σχολείο μας η Τοπική Εθνική Εορτή,  με τη δέουσα τιμή και μνήμη  στους πεσόντες  της  Καλογρέζας, με τη συμμετοχή καθηγητών  και μαθητών.

Επίσης το σχολείο μας συμμετέχει, με δεκαπέντε έργα μαθητών, στην έκθεση ζωγραφικής που οργανώνει ο Δήμος Ν.Ιωνίας.

bloko.jpg - 48.78 KB

30 Ιανουαρίου 2015: Η Γιορτή για τους 3 Ιεράρχες

Την Παρασκευή 30 Ιανουαρίου 2015, οι μαθητές μετά τον καθιερωμένο εκκλησιασμό, παρακολούθησαν τη σχολική γιορτή αφιερωμένη στους 3 Ιεράρχες και την προσφορά τους στα γράμματα. Ομάδα μαθητών, υπό την καθοδήγηση του κου  Θ. Κουτσούκη, Θεολόγου, μας ταξίδεψαν μέσα από τα κείμενα που διάβασαν στην εποχή των Ιεραρχών και μας γνώρισαν  τη ζωή και το έργο τους.

Στη συνέχεια, ακολούθησε η προβολή της ταινίας "Persepolis" στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας

17 Νοέμβρη: Μια γιορτή που τη ζήσαμε!

Τη γιορτή της 17ης Νοέμβρη 2014 διοργάνωσε η κα Αντιγόνη Θεοδωράκη, Καθηγήτρια Καλλιτεχνικών Μαθημάτων, η οποία επιστράτευσε όλο της το ταλέντο για να μας χαρίσει μερικές αξέχαστες στιγμές!

Το αποτέλεσμα ήταν θαυμάσιο! Ένα καταπληκτικό θεατρικό δρώμενο στο οποίο συμμετείχαν όλοι οι μαθητές με το σώμα, το μυαλό και την ψυχή τους. Μας έβαλε για τα καλά στο κλίμα της εποχής και πιστεύουμε πως οι μαθητές κατάλαβαν, όσο τους το επιτρέπει η ηλικία τους, τον αγώνα για τη δημοκρατία αλλά, πάνω απ' όλα, την αξία της στην κοινωνία μας!