Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

Καινοτόμο Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης: "Τεχνολογία Κτιριακών Κατασκευών και Επιπτώσεις στο Περιβάλλον"

«Η Τεχνολογία Κτιριακών Κατασκευών και οι Επιπτώσεις τους στο Περιβάλλον»

απασχόλησαν την κα Χριστίνα Λάμπρου ΠΕ12 και την παιδαγωγική της ομάδα στο πλαίσιο του Καινοτόμου Προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης που εκπόνησαν κατά το σχολικό έτος 2015 ? 2016. Η έρευνά τους εστιάστηκε στα αρχιτεκτονικά παραδείγματα του Παρθενώνα και της Πυραμίδας του Χέοπα.

Για να αποκτήσετε πρόσβαση στην εργασία πατήστε εδώ

Καινοτόμο Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης "Το δάσος"

Το Καινοτόμο Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Το δάσος» υλοποιήθηκε στο σχολείο μας κατά το σχολικό έτος 2015-2016 με υπεύθυνο καθηγητή τον κο Δημήτρη Κοντόκωστα, ΠΕ03.

Για το υλικό του προγράμματος πατήστε εδώ.

Καινοτόμα Προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης σχολικού έτους 2015 - 2016

Για δεύτερη συνεχή χρονιά ο κος Δημήτρης Κοντόκωστας, ΠΕ03,  και η κα Χριστίνα Λάμπρου ΠΕ12 εκπόνησαν Καινοτόμα Προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στο σχολείο μας. Ο κος Κοντόκωστας ασχολήθηκε με τους αριθμούς του δάσους, μία προσπάθεια εφαρμογής των Μαθηματικών στο περιβάλλον, ενώ η κα Λάμπρου ασχολήθηκε με την εξέλιξη της Τεχνολογίας στον τομέα των Κατασκευών από την Αρχαιότητα μέχρι σήμερα και τις επιπτώσεις της στο περιβάλλον.

Στα προγράμματα αυτά συμμετείχαν 20 μαθητές. Η παρουσίασή τους θα γίνει σε ειδική εκδήλωση στις 15 Ιουνίου στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του σχολείου μας.