Διαγωνισμοί

Διαγωνισμοί

Συμμετοχή στον Πανελλήνιο/Πανευρωπαϊκό Διαγωνισμό "Ζούμε μαζί ειρηνικά"

Το σχολείο μας συμμετέχει στον 35ο Πανελλήνιο/63ο Πανευρωπαϊκό Διαγωνισμό Γραπτών και Καλλιτεχνικών Εργασιών της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολείων με θέμα: «Ζούμε μαζί ειρηνικά» που διοργανώνεται από το Τμήμα Ελλάδος της Ευρωπαϊκής Ένωσης Εκπαιδευτικών.

Ο μαθητής Πέτρος Αλεξόπουλος της Γ΄ τάξης με την καθοδήγηση της κας Ελπινίκης Ταστάνη δημιούργησε τη δική του εκδοχή για το θέμα.

Καλή τύχη!

Συμμετοχή στο Διαγωνισμό: "Τα παιδιά ζωγραφίζουν για τους πρόσφυγες"

Ο Διαγωνισμός «Τα παιδιά ζωγραφίζουν για τους πρόσφυγες» οργανώνεται από το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης σε συνεργασία με την Ένωση Συντακτών Περιοδικού ? Ηλεκτρονικού Τύπου με σκοπό τη συνεισφορά στο κίνημα αλληλεγγύης για τους πρόσφυγες.

Η μαθήτρια Στέλλα Ουράι της Γ΄ τάξης συμμετέχει στο διαγωνισμό με το έργο «Ό,τι ξεβράζει η θάλασσα!» που δημιούργησε με την υποστήριξη και την καθοδήγηση των υπεύθυνων καθηγητριών Ελπινίκης Ταστάνη (ΠΕ02) και Ανθής Αποστολίδου (ΠΕ04.01).

Αξίζει να σημειωθεί πως το βραβείο του διαγωνισμού είναι η ίδια συμμετοχή και η αλληλεγγύη στα σκληρά δοκιμαζόμενα παιδιά ? πρόσφυγες. Τα έργα των μαθητών θα εκτεθούν στο Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης και θα δωρηθούν για τη συγκέντρωση ειδών πρώτης ανάγκης για τους πρόσφυγες.

Συμμετοχή στο Διαγωνισμό: "Κυκλοφορώ με Ασφάλεια"

Ο Διαγωνισμός με θέμα «Κυκλοφορώ με Ασφάλεια» διοργανώθηκε από το Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας «Πάνος Μυλωνάς». Το σχολείο μας ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα των διοργανωτών και συμμετείχε με το έργο «Οδηγώ προσεκτικά» των μαθητριών Κοντονή Θωμαΐδας και Ρούκα Μαρίας της Α΄ τάξης  που δημιούργησαν με την υποστήριξη και καθοδήγηση των υπεύθυνων καθηγητριών Γώγου Γεωργίας (ΠΕ06) και Χάρου Ελένης (ΠΕ08).

Καλή τύχη και σε αυτή τη συμμετοχή!

Συμμετοχή στον 5ο Εργαστηριακό Διαγωνισμό Φυσικών Επιστημών

Την Τρίτη 12 Απριλίου 2016 μία ομάδα αποτελούμενη από τους μαθητές Βαρελά Θεοδώρα ? Αναστασία, Ζωγάκη Νίκη, Καραγιαννίδου Σωτηρία ? Λαμπρινή, Κωστόπουλο Αλέξανδρο και Χάας Παύλο, με την καθοδήγηση της καθηγήτριας Α. Αποστολίδου, συμμετείχε στον 5ο Εργαστηριακό Διαγωνισμό Φυσικών Επιστημών που διοργανώθηκε από το ΕΚΦΕ Νέας Ιωνίας. Το θέμα του διαγωνισμού ήταν «Ελιά, ελαιόλαδο και Φυσικές Επιστήμες» προσαρμοσμένο σε δραστηριότητες Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας. Οι εντυπώσεις των μαθητών ήταν άριστες και όλοι συμφώνησα πως, ανεξαρτήτως του αποτελέσματος, ο διαγωνισμός ήταν μία αξέχαστη εμπειρία!