Διδακτικές Επισκέψεις Δεκεμβρίου 2016

Notice: Undefined property: stdClass::$numOfComments in /unitswww1/unitswww18/att-v/2gym-n-ionias/2gymnioa/public_html/autosch/joomla15/components/com_k2/views/item/view.html.php on line 264

Διδακτικές Επισκέψεις Δεκεμβρίου 2016

Τη Δευτέρα 19 Δεκεμβρίου 2016 πραγματοποιήθηκαν οι διδακτικές επισκέψεις του σχολείου μας για το μήνα Δεκέμβριο ως εξής:

•  Η Α΄ και η Β΄ τάξη επισκέφθηκαν την Αρχαία Αγορά της Αθήνας. Σκοπός της επίσκεψης  ήταν να προσεγγίσουν οι μαθητές το χώρο όπου έζησαν και δραστηριοποιήθηκαν οι αρχαίοι Αθηναίοι. Η προετοιμασία της επίσκεψης είχε γίνει  μέσω διαδικτύου με εικονική περιήγηση στο χώρο της Αρχαίας Αγοράς  στην τάξη. Η ξενάγηση στο χώρο έγινε από τους ίδιους τους μαθητές/τριες οι οποίοι ενημέρωσαν τα μέλη της ομάδας τους για το Ωδείο του Αγρίππα, την Ηλιαία, το Μητρώον, τη Μεσαία Στοά,  τη Θόλο, το Νέο βουλευτήριο, το ναό του Ηφαίστου και τη Στοά του Αττάλου. Στο Μουσείο της Αρχαίας Αγοράς, οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν από κοντά σημαντικά έργα τέχνης από ανασκαφές που πραγματοποιήθηκαν στον αρχαιολογικό χώρο.
  • Η Γ΄ τάξη επισκέφθηκε το Μουσείο Αντιδικτατορικής Δημοκρατικής Αντίστασης το οποίο λειτουργεί υπό την ευθύνη του Σ.Φ.Ε.Α. (Σύνδεσμος Φυλακισθέντων και Εξορισθέντων Αντιστασιακών 1967-1974)στο Πάρκο Ελευθερίας. Είναι ο χώρος του πρώην Ε.Α.Τ.-Ε.Σ.Α. (Ειδικό Ανακριτικό Τμήμα της Ελληνικής Στρατιωτικής Αστυνομίας), το οποίο λειτούργησε από το 1951 έως το 1974 και υπήρξε χώρος κράτησης και βασανιστηρίων των πολιτικών αντιπάλων του δικτατορικού καθεστώτος κατά την περίοδο 1967-1974.                                                        Οι μαθητές/τριες ξεναγήθηκαν στα κελιά βασανιστηρίων των κρατουμένων μεταξύ των οποίων υπήρξαν οι: Αλέξανδρος Παναγούλης και Σπύρος Μουστακλής. Οι δύο ξεναγοί μας (συλληφθέντες της χούντας και οι ίδιοι) συνομίλησαν με τα παιδιά για τα γεγονότα της περιόδου της δικτατορίας όπως τα βίωσαν οι ίδιοι και όπως καταγράφονται στο οπτικοακουστικό υλικό που παρακολουθήσαμε.