Διδακτικές Επισκέψεις Φεβρουαρίου 2016

Διδακτικές Επισκέψεις Φεβρουαρίου 2016

Την Παρασκευή 5 Φεβρουαρίου 2016 πραγματοποιήθηκαν οι διδακτικές επισκέψεις των τριών τάξεων του σχολείου μας για το μήνα Φεβρουάριο ως εξής:

• ?  Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ τάξης επισκέφθηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο της Αθήνας στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας.  Οι μαθητές/τριες χωρίστηκαν σε δύο ομάδες. Μία ομάδα συμμετείχε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Η μούμια του Νεσπακασούτι» για την Αρχαία Αίγυπτο, ενώ η άλλη ομάδα ξεναγήθηκε στις υπόλοιπες αίθουσες του Μουσείου, με έμφαση στα κυκλαδικά, μυκηναϊκά και θηραϊκά εκθέματα. Με τον τρόπο αυτό οι μαθητές/τριες ήλθαν σε επαφή με αριστουργήματα αρχαίων πολιτισμών που είχαν γνωρίσει στο μάθημα της Ιστορίας.
  • ?  Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄ τάξης επισκέφθηκαν την Αρχαία Αγορά της Αθήνας, όπου και ξεναγήθηκαν από τους συνοδούς καθηγητές τους.
  • ?  Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ τάξης επισκέφθηκαν το Ίδρυμα Λασκαρίδη όπου παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Το μεγάλο ταξίδι του Δαρβίνου» στο πλαίσιο του μαθήματος της Βιολογίας. Οι μαθητές/τριες ήλθαν σε επαφή με τις έννοιες της Εξέλιξης και της Φυσικής Επιλογής και γνώρισαν την πολυσχιδή προσωπικότητα του μεγάλου ερευνητή.