Το 2ο Γυμνάσιο στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών

Το 2ο Γυμνάσιο στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών

Τη σχολική χρονιά 2013-2014 το σχολείο μας είχε την τύχη να συμμετάσχει μαζί με εννέα ακόμα σχολεία από την Αττική στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα S-[cool]-life  του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών, σε συνεργασία με το Ωδείο Αθηνών και την Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών.  Έπειτα από τρίμηνη προετοιμασία με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών συνεργατών του Μεγάρου, στις 6 Απριλίου 2014 ανέβηκαν στη σκηνή του Μεγάρου, για μια 80λεπτη παράσταση γεμάτη μουσική, χορό και βίντεο,  αποδεικνύοντας ότι το σχολείο μπορεί να είναι πολύ πιο «cool» από όσο νομίζουμε? Στη μουσική επένδυση, πέρα από τα τραγούδια που διάλεξαν τα παιδιά, συνέβαλε ο Αλέξανδρος Μούζας, στον οποίο ανήκουν η ιδέα και ο σχεδιασμός του Προγράμματος,  με δύο σύντομες νέες συνθέσεις του, γραμμένες ειδικά για το S-[cool]-life.

Στις χορογραφίες συνέβαλαν η Λίλα Ζαφειροπούλου και η Μαρία Αδαμοπούλου.
Στα βίντεο με τις εικαστικές δημιουργίες των μαθητών συνέβαλε η Βίκη Μπέτσου.
Συμπαραστάτες τους οι μεταπτυχιακοί φοιτητές της ΑΣΚΤ και οι φοιτητές του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του ΕΚΠΑ.

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν 47 μαθητές μας από όλες τις τάξεις, χωρισμένοι σε τρεις ομάδες, μουσικής, χορού και βίντεο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η φωτογραφία που χρησιμοποιήθηκε για την αφίσα της παράστασης τραβήχτηκε από την ομάδα βίντεο του δικού μας σχολείου, υπό την καθοδήγηση της Βίκης Μπέτσου.

Η εμπειρία, τόσο της προετοιμασίας όσο και της παράστασης, ήταν μοναδική!

Η φωτογραφία από την παράσταση είναι του Χάρη Ακριβιάδη

Last modified onΣάββατο, 28 Φεβρουαρίου 2015 00:54