Τα "πειραγμένα" μαθήματα!

Τα "πειραγμένα" μαθήματα!

Η διαθεματική οργάνωση των διδακτικών αντικειμένων συμβάλλει στην αναβάθμιση  της ποιότητας  της  εκπαίδευσης. Με τη διεπιστημονική  σύμπραξη  οι μαθητές  κατανοούν και  ερμηνεύουν  τον  κόσμο  στην ολότητά του. Η  διδακτική συμπεριφορά των εκπαιδευτικών  συμβάλλει   στη συνεργασία, στο διάλογο, στην πρωτοτυπία και  στη δημιουργία θετικού κλίματος στη σχολική τάξη. Σε αυτό το πλαίσιο, στο σχολείο μας και τη φετινή σχολική χρονιά, οι εκπαιδευτικοί συνεργάζονται, συνδυάζοντας τα διδακτικά αντικείμενα, τις γνώσεις και τις ικανότητές τους, αποσκοπώντας στην καλύτερη επίτευξη των εκπαιδευτικών και διδακτικών στόχων.

Πιο συγκεκριμένα, τα Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας και η Μουσική συνδυάστηκαν δύο φορές στο τμήμα Β3΄ υπό την εποπτεία της κας Νεραντζή και της κας Καίσαρη για τη διδασκαλία των κειμένων «Να ?σαι καλά δάσκαλε» και «Δημοτικά τραγούδια της Ξενιτιάς».

Η Βιολογία βρήκε το ταίρι της στην Οικιακή Οικονομία και οι κες Αποστολίδου και Κάτρη επεξεργάστηκαν από κοινού και η καθεμιά από τη δική της σκοπιά το κεφάλαιο των Πρωτεϊνών και στα τρία τμήματα της Γ΄ τάξης. Η Βιολογία στη συνέχεια συμμετείχε στην παραγωγή Δημιουργικής Γραφής: ένα άρθρο εφημερίδας με ?βιολογικό? περιεχόμενο έτυχε και γλωσσικής επεξεργασίας υπό την καθοδήγηση της κας Ταστάνη και του κου Νάστου και, τέλος, (η Βιολογία) διανθίστηκε με τις χρωματιστές πινελιές των Καλλιτεχνικών και με τη συμβολή της κας Θεοδωράκη, οι μαθητές της Γ΄ τάξης δημιούργησαν «Καλλιτεχνικές αναπαραστάσεις του γενετικού μας υλικού (DNA)».

Νεοελληνική γλώσσα και Καλλιτεχνικά έδωσαν ραντεβού στα τμήματα Γ1΄ και Γ2΄ όπου ο κος Νάστος και η κα Θεοδωράκη δίδαξαν το ίδιο κείμενο, ο καθένας από τη σκοπιά του.

Οι μαθητές των τμημάτων Α1΄ και Α2΄ στο μάθημα της Φυσικής βγήκαν από την τάξη και έτρεξαν αγώνα ταχύτητας 30m προκειμένου να μετρήσουν χρόνους και να υπολογίσουν μέση τιμή. Στο χρονόμετρο η κα Καίσαρη και στους υπολογισμούς η κα Αποστολίδου.

Η κα Καίσαρη ως πολυπράγμων ξενάγησε μαζί με την κα Κάτρη τους μαθητές του Α3΄ στο βυθό της θάλασσας στο πλαίσιο του μαθήματος της Γεωγραφίας. Από την άλλη μεριά, η κα Κάτρη δίδαξε τον προϋπολογισμό της οικογένειας στους μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης με τη βοήθεια του κου Κοντόκωστα, ο οποίος είναι πολύ καλός στα Μαθηματικά!

Τέλος, στο Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών του σχολείου μας οι μαθητές του Α2΄ με την επίβλεψη της κας Κάτρη (Οικιακή Οικονομία), της κας Αποστολίδου (Φυσική) και με την πολύτιμη βοήθεια του κου Πετσίνη «μετέτρεψαν» το γάλα σε γιαούρτι, ενημερώθηκαν για τα γαλακτοκομικά προϊόντα, πήραν μετρήσεις θερμοκρασίας. Ο κος Πετσίνης ήταν αυτός που δοκίμασε το τελικό προϊόν!!!

Και έπεται συνέχεια...