Συναυλία του μουσικού συνόλου «ΕΝΩΔΟΝ» της Κρατικής Ορχήστρας Αθηνών

Συναυλία του μουσικού συνόλου «ΕΝΩΔΟΝ» της Κρατικής Ορχήστρας Αθηνών

Στις 27 Μαρτίου 2015 είχαμε την τύχη να παρακολουθήσουμε στον χώρο του σχολείου μας το σύνολο μουσικής δωματίου της Κρατικής Ορχήστρας Αθηνών «ΕΝΩΔΟΝ» σε δύο συναυλίες. Το σύνολο απαρτίζεται από τους μουσικούς: Νέλλη Οικονομίδου (βιολί), Μιχαήλ Σμιρνόφ (βιόλα), Ήβη Παπαθανασίου (βιολοντσέλο), Παναγιώτη Καίσαρη (τρομπέτα), Κώστα Αυγερινό (τρομπόνι), Σπύρο Λάμπουρα (κρουστά) και Κώστα Χάρδα (πιάνο) και μας ταξίδεψε στο χώρο και το χρόνο, με σπουδαία έργα από την εποχή του Μπαρόκ, του Κλασικισμού και του Ρομαντισμού αλλά και των Κουρτ Βάιλ και Μάνου Χατζιδάκι. Παράλληλα, μάς έκαναν κι ένα μικρό μάθημα μουσικής παρουσιάζοντας τα όργανα, τον τρόπο κατασκευής τους και την τεχνική παιξίματος, αλλά και τα χαρακτηριστικά της μουσικής γραφής στις διάφορες εποχές.

Ευχαριστούμε πολύ τους μουσικούς για το όμορφο πρωινό που μας χάρισαν. Το σχολείο μας γέμισε με υπέροχες μελωδίες και όλοι εμείς, μαθητές και καθηγητές, ήρθαμε σε επαφή με αξεπέραστα έργα και με μουσικούς πολύ υψηλού επιπέδου. Στις στιγμές που ξεχώρισαν, η τζαζ διασκευή του AveMaria. Ήταν καθηλωτική. Σας ευχαριστούμε!

koa.jpg - 10.70 KB                        koa1.jpg - 6.89 KB