Συνεργασία με το Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο - Συμμετοχή στο πρόγραμμα "ΚΑΡΕ-ΚΑΡΕ στις συνήθειες υγείας μας"

Το σχολείο μας συνεργάζεται με το Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο και συμμετέχει στο πρόγραμμα «ΚΑΡΕ-ΚΑΡΕ στις συνήθειες υγείας μας», με την έγκριση του ΥΠΠΕΘ.

Το πρόγραμμα αφορά στην «Εφαρμογή και αξιολόγηση δράσεων για την προώθηση των υγιεινών διατροφικών συνηθειών και του δραστήριου τρόπου ζωής σε μαθητές Γυμνασίου» ? «ΚΑΡΕ-ΚΑΡΕ στις Συνήθειες Υγείας μας».  Αντίστοιχα προγράμματα υλοποιούνται σε 13 Ευρωπαϊκές χώρες, μεταξύ των οποίων και η Ελλάδα, με τη συμμετοχή 7 Γυμνασίων, σε 3 Δήμους (2ο, 3ο Γυμνάσιο Ν. Ιωνίας, 2ο  Γυμνάσιο Μοσχάτου, 1ο Γυμνάσιο Ταύρου, 10ο, 14ο και 17ο Γυμνάσιο Περιστερίου).

Σε συνεργασία με τη Συντονιστική Ομάδα του Προγράμματος, τους Εκπαιδευτικούς και τους Υπευθύνους Αγωγής Υγείας Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, οι μαθητές θα έχουν την ευκαιρία να γίνουν οι ίδιοι ερευνητές των Συνηθειών Υγείας και στη συνέχεια θα δημιουργήσουν ηλεκτρονικό και κινηματογραφικό υλικό, με στόχο την ευαισθητοποίηση των συμμαθητών τους στην υιοθέτηση περισσότερων υγιεινών συνηθειών, ενώ θα έχουν την ευκαιρία να ανεβάζουν στην εκπαιδευτική πλατφόρμα δικά τους βίντεο, μουσικές, κείμενα και φωτογραφίες, που θα τα μοιράζονται με τους υπόλοιπους μαθητές των Γυμνασίων που συμμετέχουν στο πρόγραμμα.

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί:  η Διευθύντρια κα Άννα Κουκουβιτάκη και οι κες Μαρία Κάτρη και Ανθή Αποστολίδου

Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα στη σελίδα http://kare-kare.gr