Βιωματικές Δράσεις Α΄ τάξης: "Διαφορετικότητα"

Βιωματικές Δράσεις Α΄ τάξης: "Διαφορετικότητα"

Στο πλαίσιο των Βιωματικών Δράσεων  της Α΄ τάξης με θέμα  τη διαφορετικότητα, επικεντρωθήκαμε στα ζητήματα « Πρόσφυγες-Μετανάστες-Ρατσισμός» . Τα παιδιά επέδειξαν εξαιρετικό ενδιαφέρον, εργάστηκαν με ενθουσιασμό, υπερασπίστηκαν τις απόψεις τους και αποτύπωσαν ό,τι τους προβλημάτισε, τους άγγιξε, τους ευαισθητοποίησε με κείμενα, ποιήματα, φωτογραφίες, εικόνες, ζωγραφική και τραγούδια.

Συνδέσαμε τον πόλεμο που ξεκληρίζει ζωές στη Συρία με την προσφυγιά της Μικρασιατικής εκστρατείας. Υπήρξαν συγκινητικές στιγμές όταν διαβάσαμε προφορικές μαρτυρίες κατοίκων προσφύγων-προσφύγων μικρασιατών- της Νέας Ιωνίας που βίωσαν τον πόνο, τον ξεριζωμό και το θάνατο του άδικου πολέμου.

Διευκρινίσαμε τη διαφορά μεταξύ πρόσφυγα και μετανάστη. ?Ολοι συμφωνήσαμε ότι οι λαοί έχουν  δικαίωμα να ζουν ελεύθεροι στη χώρα τους χωρίς ξένες επεμβάσεις και πολέμους. Οι λαοί θέλουν να ζουν ειρηνικά, χωρίς να «ξεκληρίζονται» για ξένα συμφέροντα??

Στα ερωτήματα: γιατί γίνεται πόλεμος, ποιος ωφελείται απ? αυτόν, γιατί ενώ μιλάμε για αλληλεγγύη και ανθρωπισμό οι Ευρωπαϊκές χώρες έκλεισαν τα σύνορά τους  και οι πρόσφυγες δεν μπορούν να πάνε στις χώρες που επιθυμούν, κινδυνεύουμε  εμείς να εμπλακούμε άμεσα σε πόλεμο, πώς μπορούμε να βοηθήσουμε, τι να κάνουμε?.. η κρίση των μαθητών ήταν αποκαλυπτική!!!!

Σε αυτό το πλαίσιο κινήθηκε και η συζήτηση των μαθητών με την προσκεκλημένη συγγραφέα κα Εύη Κοντόρα η οποία επισκέφθηκε το σχολείο μας στις 18 Μαρτίου 2016.

Αξίζει ιδιαίτερα να τονίσουμε την ευαισθησία με την οποία οι  μαθητές προσεγγίζουν τα παιδιά πρόσφυγες-μετανάστες. Άξιο παρατήρησης επίσης είναι και το ερωτηματολόγιο που τα ίδια τα παιδιά συνέταξαν και το απηύθυναν στους συμμαθητές τους με άλλη χώρα καταγωγής .Οι απαντήσεις, απλές και ειλικρινείς, ήταν αφοπλιστικές?.

Η ενασχόληση με αυτά τα θέματα έδωσε τη δυνατότητα στους μαθητές και τις μαθήτριες να δουλέψουν ομαδικά, να συζητήσουν μεταξύ τους, να αντιπαρατεθούν, να υπερασπιστούν τις απόψεις τους, να ρωτήσουν, να ψάξουν, να προβληματιστούν , να εκφραστούν?.., να  «βγούμε» όλοι τελικά ωριμότεροι.

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΚΑΘΗΓΉΤΡΙΑ

Κοντογιάννη Αναστασία ΠΕ03