Κι άλλα "πειραγμένα" μαθήματα!

Κι άλλα "πειραγμένα" μαθήματα!

Η πρακτική της συνδιδασκαλίας αποτελεί διεθνώς μία μέθοδο διδακτικής καινοτομίας που επιχειρείται τα τελευταία χρόνια στο χώρο της εκπαίδευσης.

Στο σχολείο μας η πρακτική αυτή είναι γνωστή και συνήθης! Εκπαιδευτικοί από διαφορετικές ειδικότητες ενώνουμε τις δυνάμεις μας, τα ενδιαφέροντα και τις γνώσεις μας για να δημιουργήσουμε διεπιστημονικά μαθήματα, για να διευρύνουμε τους ορίζοντες των μαθητών μας και να τους διδάξουμε τις πολλαπλές αναγνώσεις και οπτικές γωνίες των διαφόρων γνωστικών αντικειμένων που καθιστούν τη γνώση ένα ενιαίο σύνολο.

Με αυτή τη λογική, δημιουργήσαμε και φέτος ?πειραγμένα? μαθήματα Οδύσσειας και Φυσικής ? Αστρονομίας, Οικιακής Οικονομίας και Βιολογίας, Γεωγραφίας και Χημείας, Μαθηματικών και Βιολογίας, Φυσικής Αγωγής και Φυσικής, ενώ μεταφέραμε τη Φύση της Επιστήμης και τις τελευταίες επιστημονικές ανακαλύψεις μέσα στη σχολική τάξη. Το αποτέλεσμα μας δικαίωσε για άλλη μία φορά και όλοι μας, εκπαιδευτικοί και μαθητές, περάσαμε τέλεια!

Last modified onΤετάρτη, 20 Ιουλίου 2016 15:36
More in this category: « Υπέροχα σκηνικά!