Συμμετοχή στην Ημερίδα για την Πανελλήνια Ημέρα κατά της Βίας στα σχολεία

Συμμετοχή στην Ημερίδα για την Πανελλήνια Ημέρα κατά της Βίας στα σχολεία

Το σχολείο μας συμμετείχε με τις ομάδες των μεντόρων του (παλαιοί και νέοι μέντορες) στην Εκπαιδευτική Ημερίδα για τον Σχολικό Εκφοβισμό στο πλαίσιο της Διάχυσης των Καλών Πρακτικών ? Στρατηγικών Πρόληψης και Αντιμετώπισης του Σχολικού Εκφοβισμού του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Comenius-Regio  2013 ? 2015: «Εκφοβισμός των εφήβων: Τρόποι πρόληψης και αντιμετώπισης στο σχολικό περιβάλλον Ελλάδας και Κύπρου».

Η ημερίδα διοργανώθηκε από τη ΔΔΕ Β΄ Αθήνας, τη Δευτέρα 7 Μαρτίου 2016 στην αίθουσα JacquelinedeRomilly του ΥΥΠΕΘ με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα κατά της Βίας στα σχολεία.

Οι μαθητές μας παρουσίασαν τον τρόπο με τον οποίο αξιοποίησαν την εμπειρία τους από την Ομοταγή Εκπαίδευση, «PeertoPeerEducation», περνώντας στους συνομηλίκους τους το μήνυμα για ένα σχολείο χωρίς βίαιες συμπεριφορές, αναδεικνύοντας την αρμονική συνύπαρξη!

Στην ημερίδα συμμετείχαν οι μαθητές: Βαρελά Θεοδώρα-Αναστασία, Καραγιαννίδου Λαμπρινή, Κωστόπουλος Αλέξανδρος, Αθανασοπούλου Μαρία, Ευσταθίου Παναγιώτης, Μωυσίδου Tατιανή και Ρούσσου Μαρία-Ιωάννα και η υπεύθυνη καθηγήτρια κα Ευσταθία Φραγκόγιαννη.

Last modified onΤετάρτη, 16 Μαρτίου 2016 18:46